כל הדרכים להסרת נמשים

הסרת נמשיםנמשים, ידועים גם בשם המקצועי: בהרת השמש, הם כתמים קטנטנים ועגלגלים לרוב, אשר מופיעים בצבע חום-צהוב על גבי העור, באזורים שונים (ובעיקר באזור הפנים והצוואר, כפות ידיים וכתפיים), אך יכולים להופיע גם  בכל חלקי הגוף.

הנמשים שכיחים יותר באנשים בהירי עור ותכולי עיניים, בעלי שעיר בהיר או גינגי. אצל מרבית האוכלוסייה בעלת הנמשים, קיימת נטייה להגברת כמות הנמשים או להגברת צבעם, לאחר היחשפות לשמש.

נמשים – מאיפה הם מגיעים?

בכל בני האדם קיים פיגמנט צבען הקרוי מלנין, האחראי ליצירת צבע עורנו. לאנשים שיש נמשים, יש ריכוז יתר של המלנין באזורים שונים בגוף ובשל כך נוצר מצב של הופעת נמשים.

חשוב לדעת כי נמשים לא מוגדרים כמחלה ואינם גורמים למחלות, הפרעות או בעיות בריאותיות, אלא רק במקרים בהם קיימת חשיפה ממושכת וקבועה לשמש, אזי הנמשים עלולים להפוך לגידולים סרטניים ממאירים ובגיל מבוגר, עלולים הנמשים להפוך לכתמי עור רחבים יותר הידועים בתור כתמי זקנה.

באופן כללי, הבעיה היחידה העלולה להיווצר עם נמשים, היא חוסר שביעות הרצון של האדם עצמו מהופעתו החיצונית בשל הנמשים, בעיה אסתטית בלבד.

נמצא כי הנטייה לנמשים היא ברובה גנטית-תורשתית, אך קיימים גם מצבים בהם האדם עלול לפתח נמשים עקב חשיפה יתרה לאור השמש. האדם אינו נולד עם נמשים, אך עלול להתחיל לפתח אותם, בסביבות גילאי 2-4.

למרות שנמשים שכיחים ונפוצים בעיקר באנשים בעלי עור בהיר ושיער אדמוני, קיימת תופעה נוספת הנקראת: מלאזמה (Melasma), אשר דומה בצורתה החיצונית לנמשים ומופיעה בעיקר בבחורות צעירות בעלות עור כהה.

תופעה זו לרוב מתרחשת בנשים הנוטלות גלולות למניעת הריון, נשים בזמן הריון או נשים עם הפרעות הורמונאליות שונות. חשוב לדעת כי גם שיזוף במיטת שיזוף, עלול לגרום להופעת נמשים.

כיצד מטפלים בנמשים?

מומלץ לכל האנשים המנומשים להימנע מחשיפה ממושכת ולא מבוקרת לאור השמש. בעיקר בימי הקיץ, מומלץ להצטייד בתכשירי הגנה בעלי מסנני הגנה גבוהים, כובע ואף חולצת שרולים ארוכים.

אנשים מנומשים לעיתים קרובות אינם מרוצים מהנמשים על גופם והיו רוצים להעלימם. קיימים כיום מספר טיפולים ברפואה הפלסטית וברפואה הקוסמטית, אשר יכולים לסייע בטשטוש הנמשים ולעיתים אף להעלימם. טיפולים הללו כוללים:

טשטוש נמשים – טיפול בעזרת משחות

קיימות מספר משחות אשר מכילות מרכיב חשוב בשם הידרוקינון. ההידרו קינון הינו חומר אשר מסייע לתהליך הבהרת העור, על ידי חדירתו לתאי המלנין (פיגמנט הצבע) והריסתם.

המשחה ניתנת במרשם רפואי בלבד. הטיפול באמצעות משחות מסוג זה לוקח מספר חודשיים ולרוב אינו מצליח להעלים לחלוטין את כל הנמשים אלא רק לטשטשם.

נמשים – טיפול בעזרת פילינג

בעזרת טיפולי פילינג – קילוף עור, ניתן להסיר את שכבת העור העליונה ובכך להסיר באופן חלקי או מלא את הנמשים. קיימים מספר צורות טיפול לפילינג הכוללות פילינג שטחי, בינוני ועמוק. הפילינג גורם לכוויה בעור ולאחר מכן תאי העור המתים נופלים. שיטה זו יעילה באופן חלקי.

הסרת נמשים – טיפול בעזרת חנקן נוזלי

כאשר מקררים את גז החנקן לטמפרטורה של מינוס 180 מעלות, הוא הופך לנוזל וטיפול בעזרתו, גורם לכוויות בעור ולהרס והסרת שכבת העור העליונה. כעבור מספר ימים לאחר שהוער המת התקלף, תיווצר שכבת עור חדשה.

הבהרת נמשים – טיפולי פוטו רג'וביניישן

פוטו רג'וביניישן הינו טיפול של חידוש העור. טיפול זה נעשה באמצעות קרני אור, ותורם עד למצב של העלמת כתמים. הטיפול אורך כמספר דקות, לרוב יש צורך במספר טיפולים, בכדי להשיג את התוצאה הרצויה.

לאחר כל אחד מסוגי הטיפולים, מומלץ להימנע לחלוטים מחשיפה לשמש, בכדי שהנמשים לא ישובו.