טיפול ומניעת ציפורן חודרנית

ציפורן חודרניתיש הרבה תופעות לא נעימות ומכאיבות בחיי היומיום, אך אחת התופעות המעצבנות והמכאיבות מאוד, היא ציפורן חודרנית.

ציפורן חודרנית אינה מחלה אלא תופעה פתולוגית לא נעימה, אשר נגרמת עקב גדילת הציפורן של כפות הידיים או כפות הרגליים אל תוך הציפורן (מצע הציפורן) במקום או בנוסף לגדילת הציפורן באופן נורמאלי, כלפי חוץ.

הכאבים העזים מציפורן חודרנית מתרחשים כאשר הציפורן הגדלה כלפי פנים במקום חוץ, מפריעה לפיזיולוגיה הנורמלית והרצויה של העור, ה"בשר" (השרירים) וכלי הדם באזור. ה"בשר" הגדל מסביב ועל  הציפורן, גורם לכאבים עזים ולסיכון גבוה להתפתחויות נוספות של בעיות רפואיות, כגון: זיהום באזור. אך אל דאגה, גם בציפורן חודרנית כואבת ניתן לטפל.

מהם הסיבות לציפורן חודרנית?

חשוב לדעת, שציפורן חודרנית הינה תופעה פתולוגית רפואית אשר יכולה להתרחש בכל אדם, ללא הבדלים במין או בגיל. הסיבה השכיחה ביותר להתפתחות ציפורן חודרנית, היא גזיזת ציפורנים לא נכונה.

מרבית האנשים גוזזים את הציפורנים בצורה עגולה, לרוב מתאמי אסתטיקה או חוסר ידע. כאשר הציפורן גדלה בצורתה העגולה החדשה, העור שמסביב לציפורן גדל ועולה על הציפורן כביכול, הציפורן ממשיכה לגדול בכל יום ובכך גדל הסיכון כי תגדל הציפורן לתוך העור החדש שמכסה חלק ממנה וכעבור זמן מה, תתחיל הציפורן לחדור לגדול יותר ותגרום לתופעת ציפורן חודרנית.

מהם התסמינים והסיבוכים של ציפורן חודרנית?

התסמין השכיח ביותר לתופעת הציפורן החודרנית הוא: כאבים  בדרגות שונות. במרבית המקרים ציפורן חודרנית מופיעה דווקא בכפות הרגליים, שם העור קשה יותר ולכן בכל פעם שהאדם גורב גרביים או נועל נעליים, הוא סובל מכאבים עזים וגם מגדיל את הסיכון לפתח זיהומים ודלקות באזור.

העור באזור בה גדלה הציפורן  רגיש יותר ועלול להיסדק ולהיחתך במהרה ובכך בכל פעם שהאזור ישתפשף בגרב או נעל לא נקייה, גדל הסיכון להתרבות חיידקית באזור ולגרימת זיהום.

במרבית המקרים בשל התפתחות זיהום ואף דלקות בנוסף לכאבים הנובעים מהציפורן החודרנית, עלול להרגיש האדם, גם רגישות באזור, הפרשות, ריח לא נעים, חום, הרגשה כללית לא נעימה, חולשה והופעת אדמומיות ונפיחות באזור הציפורן החודרנית.

האם ניתן למנוע התפתחות ציפורן חודרנית?

התשובה החד משמעית היא כמובן שניתן למנוע התפתחות ציפורן חודרנית. הדרך הטובה והיעילה ביותר למניעת ציפורן חודרנית, היא פשוט גזיזת ציפורניים באופן ישר וללא עיגול בפינות. כאשר גוזרים את הציפורנים באופן ישיר, הן גדלות ללא הפרעה וללא יכולת לחדור תחת העור הרגל או היד הנמצא בקרבתם.

ככל שהציפורן גדלה, היא בוקעת החוצה דרך כריות האצבע וקפלי הציפורן.
דרכים נוספות למניעת ציפורן חודרנית ולמניעת הכאבים הנלווים לאדם הסובל מציפורן חודרנית, כוללים:

  • נעילת נעליים פתוחות מקדימה, כגון: סנדלים.
  • השקיית הרגל או היד במים פושרים עם סבון מספר פעמיים ביום, כ-20 ד"ק בכל פעם.

כיצד מטפלים בציפורן חודרנית?

הטיפול בציפורן חודרנית, יכול להיות באופן עצמאי או במקרים ובהם הכאבים ממשכים, יש לפנות לרופא מומחה ברפואת רגליים לקבלת עזרה.

ניתן לטפל בציפורן חודרנית בעזרת תרופות אנטיביוטיקה בהמלצת הרופא המטפל, בכדי למנוע התפתחות זיהומים. מקרים קשים, ייתכן ויזדקקו לניתוח להסרת שולי הציפורן.

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מקומית ואורכו כמספר דקות בלבד. במהלך הניתוח, גוזר המנתח את שולי העור אשר עלו על גבי הציפורן ויש מקרים בהם יעקור המנתח את שורש הציפורן בצד הבעייתי.

שיטות נוספות אלטרנטיביות לטיפול בציפורן חודרנית כוללות: ערבוב של אבקת חילבה עם דבש והנחת התרכובת על הציפורן החודרנית, יש לסגור עם בד גזה או פלסטר למשך 12 שעות.